OK1IN

Technika

Feed pro offsetovou parabolu ze satelitního LNB

Pořídil jsem pro SAT provoz a hraní na 3 cm pásmu kvalitní 85cm offsetovky (Fuba DAA850). Jde o opravdu robustní a velmi slušně zpracovaný kousek (je i ve verzi 100cm). Na QO-100 mám osvědčený duoband feed od DJ7GP, tady není co řešit.

 Fuba 850 QO-100 feed

Při úvahách, jak parabolu efektivně ozařovat na 3cm pro závodní provoz, mě napadlo použít starší feed z Alcomy, které mi tu ležel v krabici. Jen ho bylo potřeba doplnit o zakončení - hornu. Stačilo použít část starého satelitního LNB. Využil jsem výstupní část s tlumivkou, která je uvnitř stočená na vnější průměr kruhového vlnovodu (22mm). Jeho ústí je uvitř taktéž stočeno na soustruhu do konusu. Stejný úhel jako u LNB zaručí plynulý přechod z vlnovodu na hornu s tlumivkou. Je to na sebe přesně zpasované a lehce nalisované.

 feed1 Feed 2

Ta podivná šedá hmota, která to celé (pro jistotu) ještě drží při sobě, je zajímavý materiál od Pattexu - plastické cosi (Repair Express), co se dá snadno použít na lepení čehokoliv. Snadno se s ním pracuje a po vyzrátí je to tvrdé jako čert a jde běžně obrábět.

Takto vypadá jedna ze sestav pro provoz z terénu, páč doma jsem v lavoru a odtamtud MW fakt nechodí. Toto je při Provozním aktivu poblíž Kralup. Směrování je pro  jistotu v obou osách Az/El. Je to zejména pro případ, kdy se vyskytne blízký RS oblak a bez elevace by se nedal využít.

VKV PA Kralupy

GPSDO pro MW XVertory

Protože jsem chtěl z různých důvodů mít MW zařízení co nejstabilnější, pořídil jsem GPSDO s nastavitelným kmitočtovým výstupem od Leo Bodnara. Umí generovat QRG od 400Hz do 810MHz. Jednoduchým prográmkem nastavíte výstupní kmitočet a je hotovo. Musel jsem trochu utlumit výstup, ale vše pracuje jak má a kmitočet XVerteru je stabilní - UFB hračka.

 

Nové zařízení

Honza OK1IA skončil s mikrovlnama a tak jsem od něj vzal 6cm a 3cm XVertory. Po několika fázích různých provedení jsem skončil u jedné společné krabice, aby se snadněji daly upevnit na plánovaný stožár. Zatím je zařízení ještě na stativu, který je dálkově ovládaný z auta - nemusím tak trčet venku a v klidu si sedím v radiovoze...

 

Pokusy dopadly OK, takže, co se skrývá v LNB Amiko?

Kvality LNB Amiko mě opravdu překvapily, takže koho by nezajímalo, jak to mají udělané. Nebude nás čekat žádné velké překvapení, dalo by se říci - klasika. Takže, co se skrývá pod plastovým krytem?

 

LNB polocelek   Ozařovač   Zářiče 

Elektronika LNB je identická s typem Avenger, delší je jen "krk" konvertoru k ozařovači

Foto od Darka OE7DBH
Foto LNB Avenger - Darko, OE7DBH

Použitý tranzistor má tyto parametry
NF = 0.45 dB TYP., Ga = 12.0 dB TYP. @ VDS = 2 V, ID = 10 mA, f = 12 GHz 
Takže o deklarovaném šumovém čísle 0,1 dB se dá asi úspěšně pochybovat, jsou řazeny dva za sebou, takže celkový zisk bude taky asi jen okolo 20 dB (něco možná přidá další stupeň se směšovačem, i tak jsou ale parametry velmi slušné. 

Možné úpravy
Zajímavou možností je náhrada X-talu 27.0 MHz za QRG 27,5xxx MHz (nebo externí injekce) a tím i posun MF kmitočtu do pásma 432 MHz, což úspěšně vyzkoušel Rob M0DTS...

Zajímavé odkazy: HB9AFOF1CHFIW9AROG4JNTOE7DBHEA3HMJM0DTS 
Katalogové listy a AN: NE3503M04RDA3560MNXP universální LNB

První pokusy s PLL LNB na 3cm

S Láďou OK1DGR jsme se pustili do testů se satelitním PLL LNB a RTL SDR (klasický červený USB dongle) na 3cm. LNB je typu Amiko L-104, které koštovalo celých 80 Kč, naprosto neuvěřitelná cena. Tyto LNB jsou k mání běžně na Inetu v eShopech atd.

Výrobce udává výborné parametry:
- šumové číslo 0,1 dB
- zisk 55 dB
- klasické SAT rozsahy a ovládání pro polarizaci a RX pásmo (13V, 17V a 22kHz)
- teplotní  rozsah -40 až +60°

Vytáhl jsem tedy z půdy starší nepoužívanou Sat anténu, přidělal ji na foto stativ a začli jsme testovat. Používám oblíbený SDR Sharp, nastavil jsem offset LNB, zadal střed pásma a pak se děly věci...

 

Amiko Premium L-104        3cm Sat LNB s PLL

Než jsem zapnul RX, otočil jsem to "tak nějak tam", kde jsem očekával signál majáku OK0EA. Po startu SDR se okamžitě objevil signál ca 10dB, stačilo jakž-takž dosměrovat a byl stabilní okolo 20-25dB. Pak jsme LNB vyndali z paraboly a otočili ho samotný směrem na maják. Signál byl i tak 8dB! Neuvěřitelné, vzhledem k tomu, že díky počasí jsme se museli přesunout pod střechu a přesně směrem na maják stojí sousedova chaloupka...

Směrujeme   SDR#

 

Co se týče stability, je na tom LNB výborně, ale USB RTL SDR - to už je jiná káva :-( 
Po prvním zapnutí signál majáku pochodoval docela hodně, takže jsme začali hledat viníka. K LNB jsem připojili místo SDR přijímač od pana Icoma (PCR-1000) a bylo jasno - nestabilita, kterou jsme při prvních pokusech přičítali právě LNB, byla kupodivu vinou právě USB dongle RTL SDR. Napadlo mě, že by pomohlo jej teplotně trochu stabilizovat - vrazili jsme tedy milé SDR-ko do kousku izolační trubky na topení (miralon či co to je), nechat ho chvíli zapnuté a pak už to šlapalo jako hodinky. Výsledek je k poslechu v tomto souboru - OK0EA v mp3.

Krátká sumarizace - vzdálenost k majáku je 134 km, mimo sousedova domku není v trase žádné další převýšení, ale jak je vidět, moc nám tam nevadil :-)

Profil trasy

Výsledek nás oba hodně překvapil, očekávali jsme, že budeme lovit něco na úrovni šumu a courající se přes celý band, ale opak byl pravdou. Přesnou korekci MF kmitočtu v SDR#  jsem nakonec nedělal, takže výsledný kmitočet majáku na PC je "jakoby pod pásmem", ale to není problém, jde jen o jednu konstantu v SW. Parametry tohoto zařízení mě natolik překvapily, že dalším krokem bude pokus o poslech EME majáku, k dispozici je profi parabola 120cm se stabilním uložením... :-)

Inspirace - aneb jak na levný RX pro pásmo 3 cm?

Jde to překvapivě velmi snadno, ale začněme od začátku...

Dostal jsem darem starší MW linky Alcoma, původně používané v naší Inet síti. Pavel OK1VEI mě nasměroval na Aleše OK1FPC, který mě ale rychle vyvedl z omylu - tato zařízení pro X-band, jsou konstruována pro širokopásmové přenosy a pro potřeby úzkopásmové komunikace se opravdu nedají použít. Upozornil mě ale na nové komerční SAT LNB, které už mají místo DRO fázový závěs - Aleši, veliké díky za tento tip!

Ostatní by pak, dle mých prvních úvah, ve spojení s RTL-SDR USB klíčenkou mělo být relativně jednoduché. Pár dotazů na strýčka Google a YouTrubce pak tuto myšlenku podpořily. 
Evidentně nejsem zdaleka sám koho takové spojení dvou dostupných technologií zaujalo. Našel jsem hned několik zajímavých videí z úspěšných pokusů, např. tyto: 1 2 3
 

OK0EA na 10 GHz

Maják OK0EA na 3cm (audio v mp3), vzdálenost 134 km...