OK1IN

CW na kole

Základ je hotov

Celý TRX je ve vyztuženém boxu z duralových profilů, zadní strana je pozinkovaný plech s krytem umožňujícím snadnou výměnu pásmových modulů TRXu. Sestava snese i poměrně hrubé zacházení, finální rozměr je 18x15x5 cm. Na rozměrech by šlo ještě ubrat, ale úmyslně jsem nechtěl obvody tuneru cpát do malého prostoru - takto je anténní člen od TRXu odstíněn a nedochází k žádné vazbě. BNC konektor je přímý výstup z TRXu před tunerem, PL-ko je výstup z anténního tuneru. 

čelní pohled na TRX QRP TRX Zadní strana TRXu

Navíc počítám s tím, že volné místo v boxu bude využito pro instalaci malého paměťového klíče a NF zesilovače pro hlasitý příposlech, protože  vlastní TRX jej nemá a občas se hodí.

Stavba kompletu pro kolo pokračuje

Dobastlil jsem základní sestavu TRXu a anténního tuneru (díky za něj Tome - OK1DXD) na jednu desku - celý TRX bude ve finále v duralové krabičce s držákem na řídítka kola. Test proběhl úspěšně, vše zatím pracuje podle očekávání. 

 TRX a anténní tuner  TRX a tuner zezadu

Všechny konektory jsou úmyslně na horním panelu, aby bylo možné TRX používat na portable i v kufru atd.

Nový TRX pro kolo je doma - MFJ-9200

MFJ-9200 v HamShacku

Popis TRXu je v jiné části mého webu. Jeho velikost a snadné ovládání ho přímo předurčují pro takovéto kratochvíle. Zima se blíží a tak bude dost času vše připravit na další sezónu. Postupně sem budu doplňovat více informací. Láda OK1FRT bydlí vedle v ulici, tak není třeba pro inspiraci chodit daleko...

První CW QSO z kola na kolo realitou

V rámci cykloexpedice 2016 se nám konečně podařilo uskutečnit oboustranné CW QSO z kola na kolo za jízdy v pásmu 40m, mezi Ládou OK1FRT/M a mou maličkostí. Láda má na kole instalovánu  KX-3/10W, já měl FT-817/2,5W ochotně zapůjčenou od Vládi OK1DGR. Oba používáme zkrácený vertikál připevněný na nosiči kola. QSO bylo uskutečněno z Kladna na Kožovu horu, mezi Kladnem a Velkou Dobrou.

Výpis z mého logu:
4.8.2016 10:01 40m OK1FRT/M 559 559 QTH near KladnoÚžasný

Cesta kolem Schwarzenberského plavebního kanálu na Šumavě

Foto z vysílání na trajektu cestou na hranice s OE, cestou do OKFF-0004, nezbytný energy drink  na cestě okolo plavebního kanálu - Plzeňská 12° 

Na trajektu  Energy drink

Kolo, už v plné výstroji, TRX s baterií je v tašce na řídítkách...

Kolo celek taška s TRX Log z kola

Kolo u plavebního kanálu, pohled na ovládací panel a CW klíč a detail logu - za jízdy je psaní tak trochu problém :-) 

Uskutečněná QSO z CW aktivity okolo Lipna. Jsou seřazeny podle času:
DJ7AC DL1JEE SM7BFP UR7ET SM0LG HA3FZ OM1AX DJ5ALL DL8DXL HB9AFZ SP2OB DL5ZG/P E77O IK4IBF DL7UKD S58AL DL3MBE DL6NF IK4IDP DL2DXA/P DL6MST/P DL6UNF/P OZ3FI/P  

QSL je na světě

Návrh QSL za QSO z kola je na světě. Jelikož ale nejsem členem ČRK, lze jej získat pouze direct, nebo v elektronické verzi E-mailem :-)

OK1IN/m - QSL za spojení z kola...

CW na kole? A proč ne?
 OK1IN CW Bicycle 

Tuto zajímavou kratochvíli začal u nás provozovat (myšleno v OK), Láda OK1FRT v průběhu cykloexpedice OK1RCX. Nemám k dispozici žádné informace o tom, že by to někdo zkoušel před ním. Jeho zkušenosti mě vyhecovaly ke stejné akci. Vydatně vypomohl zkušenostmi a dodáním kompletu atény s držákem na nosič kola. 

Na dovolené v okolí Lipna jsem začal s pokusy taky - vykonali jsme dvě cesty po okolí, díky vysílání z OKFF oblasti se nakonec povedlo celkem 23 QSO a 12 DXCC zemí. Díky všem, kteří mě slyšeli a zavolali. Bohužel pro vnitrostátní spojení nebyly vhodné podmínky (vzdálenost), takže snad někdy jinde a jindy. 

OK1IN/M - inspirace Ládou OK1FRT

Na dovolené jsem konečně zrealizoval mobilní CW provoz z kola, k čemuž mě inspiroval Láda OK1FRT, který už takto pracuje několik let. Začal s FT-817, dnes používá KX-03. Já mám situaci jednodušší, protože FT-857 má odnímatelný panel a tak není problém TRX i s baterkou umístit do cyklistické brašny na řídítka a ovládací panel s logem přichytit na její vrchní kryt.

Anténa je na zadním nosiči, tak jak to má Láda OK1FRT. Koneckonců, držák i s anténou jsou jeho výroby. Držák a anténní konektor jsou vodivě spojeny s rámem kola. Celá sestava je naladěna do CW části 40m pásma.

kolo ok1in antena

TRX na tašce TRX a baterie

CW pastička je uchycena na řídítkách vedle páčkoy přehazovačky a klíčovat jde překvapivě snadno. Jen zápis do papírového logu není za jízdy až tak jednoduchý :-)

První QSO se podařilo na výzvu s Wolfgangem DJ7AC - TNX!